TH-M-K-300-8-400-1/2
Stock Status
In StockCategory
Sensors & Controls
TH-M-K-300-8-400-1/2 - THERMOCOUPLE K TYPE
Autonics TH-M-K-300-8-400-1/2 - THERMOCOUPLE K TYPE
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Technical Specifications
| Series | TH-M (Heavy-duty with protection tube) |
| Sensor Type | Type K Thermocouple (Chromel-Alumel) |
| Construction | Metal protection tube |
| Total Length | 400mm |
| Mounting Thread | 1/2" NPT |
| Temperature Range | -40 to 1200°C |
| Thermocouple Class | Class 1 or 2 (IEC 60584) |
| Sensing Head Length | 300mm |
| Sensing Head Diameter | 8mm |