GRTB18S-P2417
Stock Status
In StockCategory
Process Automation
Subcategory
Certificates
Technical Drawings
Click to enlarge
Adjustments GRTB18(S), GRTE18(S), Sensing range setting: Potentiometer, 270°
BGS SENSOR 300mm
SICK Photoelectric sensors
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Product Features
- Functional principle: Photoelectric proximity sensor
- Functional principle detail: Background suppression
- Dimensions (W x H x D): 18 mm x 18 mm x 38.1 mm
- Housing design (light emission): Cylindrical
- Thread diameter (housing): M18 x 1
- Optical axis: Axial
- Sensing range max.: 3 mm ... 300 mm 1)
- Sensing range: 20 mm ... 150 mm 1)
- Type of light: Visible red light
- Light source: PinPoint LED 2)
- Light spot size (distance): Ø 7 mm (100 mm)