GRTE18-P2447
Stock Status
In StockCategory
Process Automation
Subcategory
Certificates
Technical Drawings
Click to enlarge
Adjustments GRTB18(S), GRTE18(S), Sensing range setting: Potentiometer, 270°
ENERGETIC 55cm PNP M12
SICK Photoelectric sensors
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Product Features
- Functional principle: Photoelectric proximity sensor
- Functional principle detail: Energetic
- Dimensions (W x H x D): 18 mm x 18 mm x 73.5 mm
- Housing design (light emission): Cylindrical
- Thread diameter (housing): M18 x 1
- Optical axis: Axial
- Sensing range max.: 5 mm ... 550 mm 1)
- Sensing range: 10 mm ... 400 mm 1)
- Type of light: Visible red light
- Light source: PinPoint LED 2)
- Light spot size (distance): Ø 9 mm (400 mm)