LFH-SBX60G1AS10SZ0
Stock Status
In StockCategory
Process Automation
Subcategory
Certificates
Technical Drawings
Click to enlarge
Dimensional drawing Standard version (Immersion depth up to 100 m)
SUBMERSIBLE SENSOR 0.6Bar
SICK Level sensors
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Product Features
- Medium: Fluids
- Measurement: Continuous
- Process pressure: 0 bar ... 0.6 bar
- Process temperature: –10 °C ... +50 °C
- Maximum ohmic load RA: 4 mA ... 20 mA, 2-wire, RA ≤ (L+ – 10 V) / 0.02 A - (0.14 x cable length in m) [Ohm], 0 V ... 10 V, 3-wire optional with enhanced variant, RA > 100 kOhm, 0 V ... 5 V, 3-wire optional with enhanced variant, RA > 100 kOhm
- Non-linearity: ≤ ± 0.2 %, of span (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
- Accuracy of sensor element: ≤ ± 0.5 % of the span 1) 2)
- Non-repeatability: ≤ ± 0.1 % of the span
- Long-term drift/one-year stability: ≤ ± 0.2 % of span (at reference conditions)
- Temperature coefficient in rated temperature range: Mean TC of zero: ≤ 0.2 % of span / 10 K (< 0.4 % for pressure ranges ≤ 0.25 bar)Mean TC of span ≤ 0.2 % of span / 10 K
- Rated temperature range: 0 °C ... +50 °C
- MTTF: 403 years
- Communication interface: -
- Supply voltage: 10 V DC ... 30 V DC