TW-N-PT100-50-4,8-3-1/8
Stock Status
In StockCategory
Sensors & Controls
TW-N-PT100-50-4,8-3-1/8 - SENSOR PT100
Autonics TW-N-PT100-50-4,8-3-1/8 - SENSOR PT100
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Technical Specifications
| Series | TW-N (Screw terminal connection type) |
| Element | Platinum resistance element (100Ω at 0°C) |
| Connection | Screw terminal type |
| Sensor Type | PT100 RTD (Resistance Temperature Detector) |
| Accuracy Class | Class A or B (IEC 60751) |
| Mounting Thread | 1/8" NPT |
| Temperature Range | -50 to 200°C (typical for PT100) |
| Sensing Head Length | 50mm |
| Sensing Head Diameter | 4.8mm |