IME12-04BPSZW2S
Stock Status
In StockCategory
Process Automation
Subcategory
Certificates
Technical Drawings
Click to enlarge
Installation note Flush installation
INDUCTIVE 12mm PNP NO
SICK Inductive proximity sensors
Price
Contact for Price
Request a quote for pricing and availability
Product Features
- Housing: Metric
- Housing: Standard design
- Thread size: M12 x 1
- Diameter: Ø 12 mm
- Sensing range Sn: 4 mm
- Safe sensing range Sa: 3.24 mm
- Installation type: Flush
- Switching frequency: 2,000 Hz